Bardzo często pytacie nas, jaki wiek jest odpowiedni aby zacząć przygodę z tenisem oraz co zrobić, aby Wasze pociechy pokochały ten sport. Odpowiadamy…
Tenis dla najmłodszych
Skąd biorą się profesjonalni tenisiści?
Tenis jest dyscypliną o bardzo długiej historii i tradycji. Jej korzenie sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Na przestrzeni wieków pojawiały się gry, w których zasady przypominały dzisiejszy tenis, lecz różniące się używanymi narzędziami i sposobem liczenia punktów. W XVI wieku stosowano już prototypy pierwszych rakiet, natomiast tenis, jaki znamy dzisiaj, uformował się w drugiej połowie XIX wieku. W tym okresie ma też swoje źródło historia turniejów wielkoszlemowych, z prestiżowym Wimbledonem na czele.
Dziś tenis jest jedną z najbardziej znanych dyscyplin sportowych na świecie. Posiada ogromny przemysł, marketing i ogólnoświatowe organizacje dbające o standardy rywalizacji zawodników. Również metody szkolenia oraz praktyki „przechodzenia” przez turnieje ulegają ciągłym udoskonaleniom. Topowi tenisiści przekraczają kolejne bariery wytrzymałości, długości rozgrywanych spotkań, a także zachwycają niebywałą techniką. Jaki jest sekret ich niesamowitej sprawności?
W jakim wieku zacząć trening tenisa?
Novak Djoković, Rafael Nadal, czy Roger Federer nie stali się wielkimi tenisistami z marszu. Przeszli bardzo długą drogę przez ciężkie treningi i ciągłe doskonalenie wszystkich możliwych elementów, składających się na grę w tenisa. Ich kariera rozpoczęła się tak naprawdę już w dzieciństwie, kiedy stawiali pierwsze kroki na tenisowych kortach, zachęcani przez swoich najbliższych.
Tenis jest dyscypliną wymagającą dużej szybkości, zwrotności i kondycji. Taką sprawnością z oczywistych względów dzieci nie dysponują, dlatego wielu rodziców długo zwleka z posłaniem swoich pociech do szkółek tenisowych, nawet pomimo ich dużego zainteresowania tą dyscypliną. Jest to błąd, bowiem dzisiejsze środki i metody szkoleniowe są dostosowane do tego, aby w tenisa mogły grać nawet sześciolatki! Umożliwia im to zastosowanie miękkich piłek z gąbki, lekkich rakiet oraz znacznie mniejszych rozmiarów boiska. Dzięki temu przyszli zawodnicy bardzo wcześnie mogą rozpocząć pracę nad kondycją, koordynacją i techniką uderzania piłki. Przeżyją też swoje pierwsze tryumfy i porażki. Jedne i drugie są bardzo istotne, aby ukształtować silną psychikę sportowca. Być może kiedyś stanie on samotnie naprzeciw drugiego człowieka, który przebył tak samo długą drogę, aby mierzyć się o tytuł najlepszego tenisisty na świecie. Utrzymanie wtedy na wodzy swoich nerwów i zachowanie pełnej koncentracji na wykonywanym zadaniu jest kluczowe dla końcowego sukcesu.
Dyscyplina, czy zabawa?
Jest to bardzo trudna kwestia, która bardzo często decyduje o tym, czy młody człowiek stanie się profesjonalnym zawodnikiem, czy nie. Z jednej strony każdy sport wymaga od zawodnika regularności ćwiczeń i podnoszenia biegłości w różnego rodzaju elementach. Z drugiej strony, jeśli nałoży się na niego presję, na którą nie jest jeszcze gotowy, zniechęci się, straci pewność siebie i w efekcie, prędzej czy później, porzuci ten sport. Dlatego też bardzo ważne jest, aby w początkowych etapach nauki gry w tenisa, pozwolić dziecku bawić się grą.
Kiedy okaże się, że gra gąbkowymi piłeczkami nie sprawia mu już żadnych trudności, a może nawet wręcz je nudzi lub zbyt łatwo rozprawia się z kolejnymi przeciwnikami, należy podnieść poziom trudności. Można przygotować mu kilka etapów na drodze do profesjonalnego tenisa i takie też metody stosowane są w większości szkółek. W miarę wzrostu umiejętności małego gracza można stopniowo powiększać rozmiary boiska, na którym ma operować, aż do pełnowymiarowego kortu. Duże pole do popisu daje też rodzaj piłek używanych do treningów. Mogą one być nawet do 75% wolniejsze od zwykłych piłek, co umożliwia różnicowanie tempa treningów. Dopiero kiedy młody zawodnik dojdzie do poziomu pełnowymiarowego boiska i zaczyna grać na „prawdziwych” zasadach, przychodzi pora na coraz trudniejszych przeciwników i pełną dyscyplinę treningową. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na https://deski.org/tenis-10/.
Krótko mówiąc, aby osiągnąć wysoki poziom, naukę gry w tenisa można, a nawet trzeba rozpocząć bardzo wcześnie. Nie można jednak pozwolić, aby dziecko poczuło się zaszczute tym, że wymaga się od niego świetnych wyników i wygranych turniejów. Jeśli przez pierwsze lata uda się utrzymać u niego radość z gry, będąc nastolatkiem samo zacznie doskonalić swoje umiejętności i będzie czerpać satysfakcję z kolejnych tryumfów lub naukę z porażek, zbierając owoce swojej świadomej pracy, a nie próbując zadowolić innych.