Over 35 years of passion and experience

22 841 49 34
Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami! To czas, kiedy wielbiciele białego szaleństwa mają w głowie tylko jedno! Przygotowując się do wyjazdu, poza miejscem i sprzętem należy pamiętać o formie! W końcu to trening… czyni mistrza.

Zimowy wyjazd najczęściej rozpoczynamy od wyboru celu podróży. Włochy, Austria, a może polskie Tatry?

Niezależnie, gdzie wybierasz się na szusowanie po śnieżnym puchu i w jakim jesteś wieku – odpowiednie przygotowanie ciała i organizmu do zimowej aktywności jest konieczne. Często ten bardzo ważny krok jest pomijany na rzecz poszukiwań modnego ubioru narciarsko-snowboardowego i wpisującego się w trendy sprzętu. Wygodna, ciepła odzież i dobrze wykonane narty lub deska są ważne, jednak nie najważniejsze.

Na pierwszym miejscu jest nasze zdrowie i odpowiednie przygotowanie do wyjścia na stok. W budowaniu formy na zimę pomorze nam trening ogólnorozwojowy.

Trening – dla zaawansowanych i początkujących

Dorośli, młodzież, dzieci – nie ma granicy wiekowej, każdy powinien przygotować się przed sezonem narciarskim.

Również umiejętności nie mają znaczenia – ci, którzy na zimowym sprzęcie czują się jak ryby w wodzie, muszą uwzględnić w grafiku trening ogólnorozwojowy. Zadbanie o formę pomoże ograniczyć możliwości wystąpienia urazów na stoku – w tym przeciążenia stawu lub mięśnia i szybciej zwalczyć ewentualne kontuzje.

Obozy narciarskie i obozy snowboardowe oferują całodzienny pobyt na stokach. Bez wcześniejszego wykonania treningu, tak długi czas spędzony na białym puchu, może mieć katastrofalne dla organizmu skutki.

Trening wzmocni kondycję i pozwoli cieszyć się narciarzom i snowboardzistom zimową aurą przez długi czas!

Ćwiczenia przed wyjściem na stok

Biorąc pod uwagę statystyki dotyczące codziennej aktywności społeczeństwa, dominuje siedzący tryb życia. Tym bardziej – trening ogólnorozwojowy przed zimowym urlopem powinien zostać wpisany w grafik dużo wcześniej. Nieprzygotowane do wysiłku ciało powoduje podatność na kontuzje. Zapomnijmy więc o zwalających z nóg efektach ekspresowego treningu w tydzień. Trening przed sezonem narciarskim wymaga większego nakładu pracy.

Zarówno dorośli, młodzież, jak i dzieci powinni zaplanować ćwiczenia na minimum 6-9 tygodni przed sezonem. My zalecamy kontakt z aktywnością już 3 miesiące wcześniej. Istotne jest, aby podczas treningu zaangażować  dużą liczbę stawów. Efektywność zapewnią trzy etapy: rozgrzewka, trening właściwy oraz stretching.

1 etap – rozgrzewka

Trening ogólnorozwojowy warto rozpocząć od kilkunastominutowej rozgrzewki. Dzięki niej czas spędzony na siłowni czy aktywności w plenerze przyniesie lepszy rezultat i zwiększy bezpieczeństwo. Co daje rozgrzewka? Podnosi temperaturę ciała i przygotowuje stawy do większego wysiłku. Można podzielić ją na dwie części – cardio na maszynach oraz proste ćwiczenia fizyczne.

2 etap – trening właściwy

Druga część, czyli trening właściwy to ok. 50 minut intensywnych ćwiczeń, które wzmacniają aparat ruchowy oraz mięśnie. A to właśnie one wykonują największą pracę podczas zimowych aktywności. Trening  właściwy może składać się z kilku ćwiczeń, wykonywanych w seriach i powtórzeniach. Pamiętaj! Odstępy między seriami nie mogą być dłuższe niż 1 minuta, a odstępy między dwoma różnymi ćwiczeniami nie dłuższe niż 3 minuty.

3 etap – stretchnig

Trening przed sezonem narciarskim kończy stretching – rozciąganie. To zestaw kilku ćwiczeń fizycznych, które wykonuje się na np. na macie lub na, przy drabince.

Nasi klubowicze do sezonu przygotowują się cały rok uczestnicząc w grupowych treningach. W zależności od części sezonu tematyka zajęć jest zmieniana.  Zajęcia odbywają się na sali, dworze lub stadionie lekkoatletycznym w zależności od celów treningowych. Natomiast każdego września rozpoczynamy dodatkowy cykl treningów ogólnorozwojowych. Kształtują one nie tylko ogólną sprawność ruchową, tak potrzebną w jeździe na nartach, ale również pozwalają na spędzenie miłego sobotniego przedpołudnia.

A jak wyglądają Twoje przygotowania do sezonu narciarskiego?