Ponad 35 lat pasji i doświadczenia

22 841 49 34
Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami! To czas, kiedy wielbiciele białego szaleństwa mają w głowie tylko jedno! Przygotowując się do wyjazdu, poza miejscem i sprzętem należy pamiętać o formie! W końcu to trening… czyni mistrza.

Zimowy wyjazd najczęściej rozpoczynamy od wyboru celu podróży. Włochy, Austria, a może polskie Tatry?

Niezależnie, gdzie wybierasz się na szusowanie po śnieżnym puchu i w jakim jesteś wieku – odpowiednie przygotowanie ciała i organizmu do zimowej aktywności jest konieczne. Często ten bardzo ważny krok jest pomijany na rzecz poszukiwań modnego ubioru narciarsko-snowboardowego i wpisującego się w trendy sprzętu. Wygodna, ciepła odzież i dobrze wykonane narty lub deska są ważne, jednak nie najważniejsze.

Na pierwszym miejscu jest nasze zdrowie i odpowiednie przygotowanie do wyjścia na stok. W budowaniu formy na zimę pomorze nam trening ogólnorozwojowy.

trening ogólnorozwojowy
Trening – dla zaawansowanych i początkujących

Dorośli, młodzież, dzieci – nie ma granicy wiekowej, każdy powinien przygotować się przed sezonem narciarskim.

Również umiejętności nie mają znaczenia – ci, którzy na zimowym sprzęcie czują się jak ryby w wodzie, muszą uwzględnić w grafiku trening ogólnorozwojowy. Zadbanie o formę pomoże ograniczyć możliwości wystąpienia urazów na stoku – w tym przeciążenia stawu lub mięśnia i szybciej zwalczyć ewentualne kontuzje.

Obozy narciarskie i obozy snowboardowe oferują całodzienny pobyt na stokach. Bez wcześniejszego wykonania treningu, tak długi czas spędzony na białym puchu, może mieć katastrofalne dla organizmu skutki.

Trening wzmocni kondycję i pozwoli cieszyć się narciarzom i snowboardzistom zimową aurą przez długi czas!

trening ogólnorozwojowy
Ćwiczenia przed wyjściem na stok

Biorąc pod uwagę statystyki dotyczące codziennej aktywności społeczeństwa, dominuje siedzący tryb życia. Tym bardziej – trening ogólnorozwojowy przed zimowym urlopem powinien zostać wpisany w grafik dużo wcześniej. Nieprzygotowane do wysiłku ciało powoduje podatność na kontuzje. Zapomnijmy więc o zwalających z nóg efektach ekspresowego treningu w tydzień. Trening przed sezonem narciarskim wymaga większego nakładu pracy.

Zarówno dorośli, młodzież, jak i dzieci powinni zaplanować ćwiczenia na minimum 6-9 tygodni przed sezonem. My zalecamy kontakt z aktywnością już 3 miesiące wcześniej. Istotne jest, aby podczas treningu zaangażować  dużą liczbę stawów. Efektywność zapewnią trzy etapy: rozgrzewka, trening właściwy oraz stretching.

1 etap – rozgrzewka

Trening ogólnorozwojowy warto rozpocząć od kilkunastominutowej rozgrzewki. Dzięki niej czas spędzony na siłowni czy aktywności w plenerze przyniesie lepszy rezultat i zwiększy bezpieczeństwo. Co daje rozgrzewka? Podnosi temperaturę ciała i przygotowuje stawy do większego wysiłku. Można podzielić ją na dwie części – cardio na maszynach oraz proste ćwiczenia fizyczne.

2 etap – trening właściwy

Druga część, czyli trening właściwy to ok. 50 minut intensywnych ćwiczeń, które wzmacniają aparat ruchowy oraz mięśnie. A to właśnie one wykonują największą pracę podczas zimowych aktywności. Trening  właściwy może składać się z kilku ćwiczeń, wykonywanych w seriach i powtórzeniach. Pamiętaj! Odstępy między seriami nie mogą być dłuższe niż 1 minuta, a odstępy między dwoma różnymi ćwiczeniami nie dłuższe niż 3 minuty.

3 etap – stretchnig

Trening przed sezonem narciarskim kończy stretching – rozciąganie. To zestaw kilku ćwiczeń fizycznych, które wykonuje się na np. na macie lub na, przy drabince.

Nasi klubowicze do sezonu przygotowują się cały rok uczestnicząc w grupowych treningach. W zależności od części sezonu tematyka zajęć jest zmieniana.  Zajęcia odbywają się na sali, dworze lub stadionie lekkoatletycznym w zależności od celów treningowych. Natomiast każdego września rozpoczynamy dodatkowy cykl treningów ogólnorozwojowych. Kształtują one nie tylko ogólną sprawność ruchową, tak potrzebną w jeździe na nartach, ale również pozwalają na spędzenie miłego sobotniego przedpołudnia.

A jak wyglądają Twoje przygotowania do sezonu narciarskiego?