Ponad 35 lat pasji i doświadczenia

22 841 49 34
Nowa sekcja w WTS DeSki

Nowa sekcja w WTS DeSki

Inline Alpine w DeSkach

Inline alpine (czy też inaczej wrotkarstwo alpejskie) to połączenie narciarstwa i rolek. Dyscyplina stanowi letni odpowiednik narciarstwa alpejskiego oraz uprawiana jest na asfaltowych nawierzchniach o łagodnym nachyleniu. Zawodnicy, odpowiednio ubrani w ochraniacze, mają za zadanie w jak najkrótszym czasie pokonać trasę wyznaczoną za pomocą tyczek przytwierdzonych do ciężkich metalowych płyt. Trasy, odpowiednio zabezpieczone, zazwyczaj składają się z 30-40 skrętów slalomowych. Konkurencje odbywają się w dyscyplinach slalomu, giganta, slalomu równoległego oraz konkursów drużynowych.

Rolki jako odrębna dyscyplina stanowią doskonałe uzupełnienie letnich treningów narciarskich poprzez naukę i zabawę. Jeździć mogą wszyscy – najmłodsi zaczynając od podstaw, a starsi próbując swoich sił na slalomach.

Postęp sprzętowy, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, pozwala jeszcze lepiej odwzorowywać narciarską technikę w letnich warunkach. Praktycznie każda narciarska ewolucja, od pługu do śmigu, jest możliwa do odtworzenia na rolkach, co pozwala na jeszcze dokładniejsze skupienie się na technicznych aspektach jazdy dzieci i młodzieży. Dzięki rolkom zachowana jest ciągłość treningów oraz w przypadku startowania w zawodach – lepsze panowanie nad przedstartowym stresem.

Sport ten zrzesza przede wszystkim miłośników jazdy na nartach, którzy w okresie letnim nie chcą rozstawać się z dwoma deskami. Dyscyplina cieszy się dużą popularnością wśród narciarzy i łyżwiarzy z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii, Szwajcarii, Łotwy, Serbii, Japonii, Włoch i Polski.
W Polsce inline alpine trenowany jest jako forma przygotowania letniego od kilkunastu lat, a od zeszłego roku nasz kraj doczekał się własnej kadry narodowej z powodzeniem startującej w zawodach Pucharu Świata oraz Mistrzostw Świata i Europy.

Inline alpine jest dyscypliną, którą w swoich treningach narciarskich stosują tak uznani zawodnicy jak Sarka Strachova, Marcel Hirscher, Giuliano Razzolli, Ivica Kostelic, Luca Aerni czy Kristaps Zvejnieks. Coraz więcej trenerów zauważa ogromne korzyści płynące z uprawiania wrotkarstwa i zaczyna je wdrażać do treningów przygotowawczych w okresie letnim.

Za sekcję inline alpine w Deskach odpowiedzialny będzie Antoni Zalewski – mistrz Polski i Słowacji oraz mistrz Europy Wschodniej w inline alpine, ale przede wszystkim narciarz z wieloletnim doświadczeniem w nauce dzieci i młodzieży.

Treningi rolkarskie wraz z wprowadzeniem do inline alpine prowadzone będą w soboty w godzinach 10-12. Równolegle prowadzona będzie sekcja sportowa dla najzdolniejszych zawodników, która wyłoni potencjalnych kandydatów do kadry juniorów oraz kadry seniorów reprezentacji narodowej.

Dla rodziców

Rolki to niezwykle wciągający i dostarczający wielu wrażeń sport. Można go uprawiać praktycznie w każdych warunkach, na różnego rodzaju nawierzchniach. Rolki zapewniają świetną kondycję i jeszcze lepszą koordynacje, tak przydatną w narciarstwie alpejskim. Swoboda poruszania się pozwala na mnogie urozmaicenia ćwiczeń oraz daje dużą różnorodność przeprowadzanych treningów; jedna para rolek pozwoli z sukcesem trenować jednocześnie kilka dyscyplin naraz – treningi szybkościowe, slalomy, jazdę miejską oraz inline alpine.

Niezbędne wyposażenie na zajęcia ogólnorozwojowe:

Rolki, kask, ochraniacze na łokcie, na kolana, na nadgarstki (mogą być stare, przetarte rękawice narciarskie), na uda, kije narciarskie z gardami.

Niezbędne wyposażenie na zajęcia inline alpine:

Jak wyżej; zamiast ochraniaczy na łokcie – zbroja rowerowa/narciarska z ochraniaczem na kręgosłup, ew. rolki z dłuższą płozą o szerszym rozstawie.

Inline Alpine w lato i wakacje jako przedłużenie sezonu zimowego

Wczesne lato oraz okres wakacyjny to czas międzynarodowych zawodów w inline alpine. Zawody odbywają się w weekendy w krajach Europy Centralnej, głównie Niemczech, Czechach, Słowacji i Włoszech. Również w Polsce prężnie rozwijająca się dyscyplina gromadzi coraz większe grono jej miłośników i organizowane są już pierwsze zawody zaliczane do międzynarodowego rankingu.

Dla najbardziej perspektywicznych zawodniczek i zawodników szerokim otworem stoi kadra narodowa oraz możliwość wyjazdu na zagraniczne zawody, które oprócz dobrej zabawy, stanowią doskonałą możliwość na oswojenie z presją związaną ze startami (oczyszczenie głowy). Wyjazdy są dobrą okazją do podróży i jednocześnie poznania zakątków Europy doskonale znajomych z zimowych wypraw, a zupełnie nieznanych w letniej aurze. Oprócz tego sprzyjają zacieśnianiu więzów przyjaźni oraz tworzenia jeszcze lepszej atmosferze w drużynie.

Treningi inline alpine z powodzeniem przeprowadzać można już w okresie wczesno-wiosennym tj. w miesiącach marzec-maj. Wtedy to można dokonywać ostatnich szlifów i przyłożyć więcej pracy do doskonalenia narciarskiego ułożenia i poprawy techniki. Co stanowi największą wartość tej dyscypliny to możliwość trenowania „na miejscu” oraz brak potrzeby organizowania logistyki związanej z treningami.